۵۰ فایده دوچرخه‌سواری برای همه

۵۰ فایده دوچرخه‌سواری برای همه

۵۰ فایده دوچرخه‌سواری برای همه

دوچرخه‌سواری نه تنها به عنوان یک وسیله حمل و نقل محیط زیستی و سالم شناخته می‌شود، بلکه فواید زیادی برای سلامتی فرد دارد. فعالیت فیزیکی متعددی از جمله تقویت عضلات، بهبود قلب و عروق، کاهش چاقی و بهبود تعادل را فراهم می‌کند. همچنین، دوچرخه‌سواری به محیط زیست کمک می‌کند، زیرا از انرژی تمیز و قابل تجدید بهره می‌برد. علاوه بر این، استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه روزمره می‌تواند ترافیک شهری را کاهش دهد و بهبود قابل توجهی در کیفیت هوا ایجاد کند.
در این مقاله از وان بایکر با ما باشید تا با فواید متعدد دوچرخه‌سواری شما را آشنا کنیم.

1. فایده دوچرخه‌سواری در ساخت عضله:
دوچرخه‌سواری ورزشی جدی برای پاهاست. مطمئناً چهار سر ران، همسترینگ و عضلات سرینی  روی این عضلات شما تأثیر خواهند داشت و فیبرهای عضلانی جدیدی را به وجود خواهند آورد. درست است که روند ساخت عضلات در دوچرخه‌سواری به کندی پیش می‌رود ولی شما می‌توانید با رکاب‌زدن در سربالایی‌ها و همچنین استفاده از دنده‌های سنگین‌تر و تمرینات اینتروال سرعت این روند را سریع‌تر کنید و زودتر عضله‌سازی کنید. یکی از فواید اصلی دوچرخه‌سواری ساخت عضلات پایین تنه زیبا است.

2. فایده دوچرخه‌سواری و ازبین بردن چربی‌ها
ورزش هوازی با شدت پایین و فعالیت مداوم، همراه با مقاومت بالا یکی از مؤثرترین راه‌های چربی‌سوزی است. یک ساعت تمرین و یا هر روز رکاب‌زدن می‌تواند در این روند بسیار مؤثر باشد. شما می‌توانید پس از چند ساعت ناشتایی این روند را به حداکثر برسانید؛ اما مراقب باشید که پس از پایان تمرین پرخوری نکنید! و رژیم غذایی مناسبی را برای خود در نظر بگیرید. از بین بردن چربی‌ها یکی از فواید بسیار مهم دوچرخه‌سواری برای همه افراد است.

3. پاهای خود را تقویت کنید:
دوچرخه‌سواری بسیار سرگرم‌کننده‌تر از کار با وزنه است و به شما کمک می‌کند تا عضلات پایین‌تنه قوی داشته باشید، همچنین بهترین راه برای تقویت چهار سر ران و قدرتمند کردن پاهاست و همه‌ی این‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که  روی دنده‌ی سنگین رکاب می‌زنید. نکته مهم: اگر در یک دقیقه کمتر از 60 بار رکاب می‌زنید، دنده را سبک کنید تا به زانوهایتان آسیب نرسانید.

4. استرس خود را کاهش دهید:
بسیاری از ورزشکارن به «runner’s high» که یک حالت ذهنی (همراه با استرس) ناشی از ورزش است اشاره می‌کنند، اما در دوچرخه‌سواری می‌توانید این احساس بدون استرس را  به دست بیاورید. دوچرخه‌سواری باعث می‌شود تا تنفس خود را تنظیم کنید، نفس عمیق‌تری بکشید و تمرکز خود را روی استرس‌های دیگر بخش‌های زندگی‌تان بگذارید. کاهش استرس از فواید عالی دوچرخه‌سواری است.

5. زانوهای خود را حفظ کنید:
دویدن و بیشتر ورزش‌های تیمی که شامل دویدن است با گذشت زمان به آرامی مفاصل زانوهای شما را از بین می‌برد. اما دوچرخه‌سواری تأثیر کمی بر مفاصل شما دارد؛ درنتیجه می‌توانید در سنین بالاتر نیز آن را ادامه دهید. نکته‌ی مهمی که باید در نظر داشته باشید تنظیم زین دوچرخه است و باید آن را به دقت انجام دهید چرا که بالا و پایین ‌بودن آن می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

6. عمیق‌تر نفس بکشید:
همان‌طور که می‌توانید عضله‌های پای خود را تمرین دهید، می‌توانید ماهیچه‌هایی را که باعث منبسط و منقبض‌شدن ریه‌های شما می‌شود نیز تمرین دهید. دوچرخه‌سواری یک روش عالی برای این کار است؛ چرا که می‌تواند به گسترش ظرفیت ریه‌ی شما کمک کند و به شما آموزش دهد که هوا را به طور مؤثرتر حرکت دهید.

7. شادتر شوید:
حتی 30 دقیقه دوچرخه‌سواری یا سایر ورزش‌های هوازی در روز برای خلق‌و‌خوی ذهنی شما مؤثر است و آن را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، طبق یک مطالعه، افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند با افزایش سن احتمال افسرده شدن برای آن‌ها کاهش می‌یابد.

8. اضطراب خود را کاهش دهید:
ثابت شده است که دوچرخه‌سواری میزان استرس را تا 40٪ کاهش می‌دهد و در نتیجه می‌تواند احساس اضطراب را از بین ببرد. دوچرخه‌سواری با قرار‌ دادن ذهن در جاده‌ی مقابل خود به جای جنبه‌های کاری موجود در زندگی که شما را آزار می‌دهد، می‌تواند یک وقفه‌‌ی ذهنی بسیار ضروری فراهم کند.

9. انعطاف‌پذیرتر شوید:
دوچرخه‌سواری شما را مجبور می‌کند عضلات پایین تنه‌ی خود را که اغلب کشیده نمی‌شوند، مانند چهار سر ران و لگن، درگیر کنید. این کشش می‌تواند دامنه‌ی حرکت و انعطاف‌پذیری شما را افزایش دهد. با‌ این حال لازم به یادآوری است که این عضلات را پس از سواری کشش دهید تا بعد از انقباض، سفت نشوند.

10. بهتر بخوابید:
کاهش تناسب اندام با سطح بی‌خوابی در مردان و زنان ارتباط دارد، بنابراین مهم است که بدن خود را روی فرم نگه دارید تا بهترین شانس را برای داشتن یک خواب خوب داشته باشید. دوچرخه‌سواری روشی عالی به ویژه برای بهره‌مندی از خواب ناشی از ورزش است؛ زیرا اضطراب را کاهش می‌دهد و وزن را پایین می‌آورد، گفته می‌شود که هر دو در حل شدن مشکل بی‌خوابی مؤثر هستند. بدون شک بهبود کیفیت خواب را پس از تمرینات دوچرخه‌سواری نمی‌توان نادیده گرفت. بهبود کیفیت خواب از فواید عالی دوچرخه‌سواری است.

11. تقویت رابطه‌ی جنسی و فواید دوچرخه‌سواری برای آن:
تقویت سیستم قلبی‌عروقی راهی عالی برای افزایش میل جنسی و مقابله با پیری است. مردان ورزشکار می‌توانند میل جنسی پنج سال قبلِ افراد غیر ورزشکار را داشته باشند. مطالعه‌ای نشان داده مردان بالای 50 سال که حداقل سه ساعت در هفته دوچرخه‌سواری می‌کنند، 30٪ کمتر دچار ناتوانی جنسی می‌شوند. در زنان، ورزش‌های قلبی‌عروقی می‌تواند یائسگی را تا چند سال به تأخیر بیندازد.

12. قلب سالمی داشته باشید:
تمرین با دوچرخه می‌تواند خطر بیماری قلبی را به شدت کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد که دوچرخه‌سواری به‌طور منظم می‌تواند 50٪ احتمال ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد، در حالی که مطالعاتی دیگر نشان داده کسانی که فقط 32 کیلومتر در هفته رکاب می‌زنند، تا پنجاه درصد کمتر از افرادی که ورزش نمی‌کنند در معرض خطر هستند. داشتن قلبی قوی از دیگر فواید مهم دوچرخه سواری است.

13. ریه‌های خود را تمرین دهید:
ورزش منظم قلب و عروق می‌تواند حرکت مؤثرتر هوا را بهبود بخشد و به سلامت ریه‌ها کمک کند. تنفس سخت باعث می‌شود عضلات ریه‌های شما منبسط و منقبض شوند و در نتیجه بیشتر کار کنند که این امر می‌تواند  خطر از دست دادن ریه را در سنین بالاتر کاهش دهد.

14. کلسترول خود را بهبود ببخشید:
ورزش هوازی، مانند دوچرخه‌سواری، یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت کلسترول HDL (کلسترول خوب) و کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) بدن است. فقط دو ماه دوچرخه‌سواری منظم با شدت، ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، اما شما را بدون تنفس رها نمی‌کند که این برای افزایش 5٪ کلسترول HDL کافی است.

15. مبارزه با سرطان:
ورزش به‌طور کلی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، اما مطالعاتی انجام شده که دوچرخه‌سواری را بعنوان یکی از بهترین ورزش‌ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان معرفی می‌کند. در یک مطالعه افرادی که رکاب ‌زدند بررسی شدند و مشخص شد که دوچرخه‌سواری می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را تا چند سال کاهش دهد. کاهش احتمال دچار شدن به سرطان از فواید دوچرخه‌سواری است.

16. دیابت را کنترل کنید:
افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً گردش خون را در قسمت پایین بدن خود تجربه می‌کنند که منجر به تورم پا می‌شود. دوچرخه‌سواری یک روش عالی برای کمک به افزایش بازگشت خون از پایین بدن است که منتهی به کاهش تورم و درد پا می‌شود. از آنجا که دوچرخه‌سواری از گلوکز موجود در سلول‌های عضلانی شما نیز استفاده می‌کند همچنین می‌تواند به افراد دیابتی در تنظیم قند خون نیز کمک کند.

17. قدرت مغز خود را تقویت کنید:
دوچرخه‌سواری فقط رگ‌های خونی را در عضلات پا ایجاد نمی‌کند، بلکه آن‌ها را در مغز شما نیز می‌سازد. در نتیجه تمرین منظم با دوچرخه  جریان خون را در مغز شما بهبود می‌بخشد که می‌تواند به دوباره پُر کردن سلول‌های عصبی مربوط به پردازش فکر و حافظه کمک کند. فواید جادویی دوچرخه‌سواری شامل بخش گسترده‌ای از بدن می‌شود.

18. وعده‌های غذایی بیشتری بخورید:
دوچرخه‌سواری می‌تواند به سرعت باعث سوزانده شدن چربی و ذخایر قند بدنتان شود، و شما را ملزم به خوردن مرتب وعده‌های غذایی کوچک کند تا انرژی خود را در طول دوچرخه‌سواری برگردانید. همین عادت خوردن مرتب وعده‌های کوچک به‌جای یک وعده با غذاهای زیاد که شما را دچار درد معده می‌کند، می‌تواند به عملکرد دستگاه گوارش شما در کنار رکاب‌زدن نیز کمک کند.

19. فشار خون خود را بهبود ببخشید:
هر پزشکی به شما می‌گوید که فشار خون بالا یک عامل خطرناک برای حمله‌ی قلبی است. آن‌ها همچنین به شما خواهند گفت که دوچرخه‌سواری و فواید آن یکی از بهترین تمرینات برای کاهش فشار خون شماست؛ زیرا در گردش خون از پاها به قلب، به بدن شما کمک می‌کند.

20. معتاد ورزش شوید:
برای برخی از افراد، دوچرخه‌سواری چیزی فراتر از یک ورزش سرگرم کننده است و یک جور اعتیاد به حساب می‌آید! اما یک اعتیاد مثبت، اعتیادی که می‌تواند در جایگزینی یا جلوگیری از ابتلا به سایر اعتیادهای مضر کمک کننده باشد و رضایت قابل توجهی را به زندگی روزمره‌ی شما اضافه کند.

21. با بدن خود هماهنگ باشید:
دوچر‌خه‌سواری، به ویژه در سطح رقابتی، شما را ملزم به درک همه‌ی سیگنال‌های ظریف بدن در‌ مورد خلق‌و‌خو، خستگی، استرس و فشار می‌کند. تنظیم و کنترل برای تشخیص این سیگنال‌ها می‌تواند در ارزیابی و انطباق زندگی روزمره‌ی شما به‌عنوان مثال در مقابله با استرس در محل کار یا بیماری مفید باشد.

22. جوان‌تر به نظر برسید:
مطالعه‌ای از دانشگاه استنفورد نشان داد که دوچرخه‌سواری به طور منظم با محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV می‌تواند علائم پیری را کاهش دهد. راز این عمل در این است که افزایش گردش خون به سلول‌های پوست شما اجازه می‌دهد مواد مغذی به دست آورند و سموم را دفع کنند؛ فقط به یاد داشته باشید که در هنگام رکاب‌زدن از لوسیون‌های ضدآفتاب استفاده کنید. کاهش علائم پیری از فواید عالی دوچرخه سواری است.

23. هضم کردن خود را تنظیم کنید:
دوچرخه‌سواری همچنین عضلات داخل بدن شما (عضلات اطراف دستگاه گوارش) را نیز به کار می‌گیرد. حرکات مدفوع در دوچرخه‌سواران بیشتر است که به نظر می‌رسد این یک فایده نیست، اما در واقع احساس نفخ شکم را کاهش می‌دهد، باعث ایجاد مدفوع نرم‌تری می‌شود که دفع آن راحت‌تر است و می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را کاهش دهد.

24. بیماری‌ها را در ساحل نگه دارید:
ورزش‌های هوازی به لطف تقویت گردش خونی که ایجاد می‌کند، می‌تواند تقویت چشمگیری در سیستم ایمنی بدن شما ایجاد کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که پنج روز در هفته ورزش می‌کنند در مقایسه با افرادی که ورزش نکرده‌اند بیش از 40٪ کمتر دچار سرماخوردگی می‌شوند و هنگامی که بیمار می‌شوند علائم آن‌ها 30٪ شدت کمتری نسبت به غیر ورزشکاران دارد. افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن از فواید مهم دوچرخه‌سواری است.

25. بهبود ساختار استخوان:
تمرینات مقاومتی یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود تراکم استخوان و مبارزه با پوکی استخوان در هنگام افزایش سن است. با فشار‌ دادن و کشیدن پاها روی پدال‌های دوچرخه، عضلات پای شما کار می‌کند که به نوبه‌ی خود باعث فعالیت استخوان‌ها شده و ساختار استخوان حفظ می‌شود.

26. زندگی طولانی‌تر:
با کاهش خطر ابتلا به برخی از قاتلان همیشگی یعنی: تصادفات رانندگی، بیماری‌های قلبی و ریوی و سرطان، دوچرخه‌سواری می‌تواند به افزایش طول عمر شما کمک کند. مطالعات متعدد که مستقیماً به طول عمر می‌پردازند نشان داده است که دوچرخه‌سواران بیشتر از افراد غیر ورزشکار عمر می‌کنند، به‌طور متوسط پنج سال بیشتر برای مردان و چهار سال برای زنان. افزایش طول عمر از فواید مهم دوچرخه‌سواری است.

27. آرتروز را درمان کنید:
دوچرخه‌سواری شامل یک فعالیت کم ضربه است که آن را به گزینه‌ای عالی برای تقویت عضلات نسبت به سایر ورزش‌های که باعث درد می‌شوند، تبدیل می‌کند. یک مطالعه نشان داده است که به همین دلیل، دوچرخه‌سواری می‌تواند پیشرفت آرتروز را کُند نماید و اثرات آن را بر بیمارانی که درد و آرتروز را در زانواهیشان دارند کاهش دهد.

28. نوزاد شما از شما تشکر می‌کند:
ورزش در دوران بارداری فواید زیادی برای مادران و نوزادان آن‌ها دارد. چندین مطالعه نشان داده است که ورزش می‌تواند خطر سزارین و عوارض خطرناک هنگام زایمان مانند پره اکلامپسی (از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چند ارگانی) را کاهش دهد. کودکانِ والدینی که ورزش می‌کنند نیز 50٪ خطر چاقی کمتری دارند.

29. هیدراته بمانید:
آب‌رسانی مناسب می‌تواند باعث سلامت قلب و عروق شود و مفاصل و عضلات را در وضعیت مطلوبی نگه دارد و به تنظیم دمای بدن کمک کند. دوچرخه‌سواری یک روش عالی برای هیدراته ماندن و قسمتی از برنامه‌های روزمره شماست؛ زیرا بهترین عملکرد هنگام دوچرخه‌سواری آن است که شما را مجبور می‌کند آب زیادی بنوشید.

30. بیدار شو:
مطالعات نشان داده است که بین ورزش منظم و کاهش خستگی رابطه‌ی قوی وجود دارد. برای مثال: شرکت کنندگان در یک مطالعه افرادی بودند که روزانه 20 دقیقه با شدت کم دوچرخه‌سواری می‌کردند، 65٪ آن‌ها احساس خستگی کمتری نسبت به شرکت‌کنندگانی که ورزش نکردند داشتند اگر چه مکانیسم این امر روشن نیست، اما محققان معتقدند که ممکن است به این دلیل باشد که تحریک‌های ارائه شده به سیستم عصبی بیشتر از خود تمرین طول می‌کشد.

31. فواید دوچرخه‌سواری و بهبود وضعیت بدن:
حالت صحیح درست هنگام دوچرخه‌سواری مسئله‌ی مهمی است. این امر عامل راحتی در مسافرت‌های طولانی مدت است، و همچنین بر سرعتی که در جاده دارید و همین‌طور خطر کاهش ابتلا به آسیب‌پذیری نیز تأثیر می‌گذارد. در حالی که ایجاد وضعیت خوب روی دوچرخه با انجام برخی از تمرینات انجام می‌شود، این بهبود وضعیت به تمام جنبه‌های زندگی شما منتهی می‌شود و می‌تواند خطر کمر درد شما را نیز کاهش دهد.

32. ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن:
حتی یک دوچرخه‌سواری کوتاه‌مدت روزانه در حدود 8 کیلومتر برای رفتن به سر کار می‌تواند به سرعت بیش از 100 گالن گاز در طول سال اضافه کند و به همین ترتیب به انتشار دی‌اکسید‌کربن و تغییرات آب و هوایی جهانی کمک کند. دوچرخه‌سواری برای کار به سوخت‌های فسیلی احتیاج ندارد و در کاهش سهم شخصی شما در تغییرات آب و هوایی مؤثر است.

33. دود را کاهش دهید:
اتومبیل‌ها از بزرگ‌ترین عوامل مؤثر در آلودگی هوا هستند، زیرا نه تنها دی‌اکسیدکربن، بلکه آلاینده‌هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ذرات دود نیز منتشر می‌کنند. دوچرخه‌سواری هیچ یک از این آلاینده‌ها را تولید نمی‌کند و می‌تواند به تمیز نگه‌داشتن هوای شهر برای تنفس بهتر کمک کند.

34. کاهش آلودگی صوتی:
در مقایسه با موتور اتومبیل، دوچرخه‌ها اساساً ساکت هستند. کاهش آلودگی صوتی، به‌ویژه در شهرهای شلوغ، می‌تواند مزاحمت‌های صوتی را به شدت کاهش دهد و فضای دلپذیرتری ایجاد کند. علاوه بر این، کاهش آلودگی صوتی فواید سلامتی جسمی را در پی دارد زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در سطح متوسط صدا می‌تواند باعث آسیب شنوایی شود. کمک به  کاهش آلودگی صوتی از فواید مهم دوچرخه‌سواری برای شهر و مردم است.

35. از فضای کمتری استفاده کنید:
یک جای پارک برای یک ماشین می‌تواند 12 دوچرخه را در خود جای دهد که در مقیاس یک شهر شامل زمین‌های زیادی می‌شود که به کاربری غیر از پارکینگ تبدیل می‌شوند. در واقع، شهرها اغلب هزینه‌ی پارکینگ را به عنوان یارانه می‌دهند؛ به این ترتیب که پول مالیات برای پرداخت هزینه‌های رانندگی مردم هزینه می‌شود.

36. بدون وقت تلف کردن:
اتلاف وقت در ترافیک باعث مکش گاز، تولید دی‌اکسیدکربن و تولید آلودگی هوا و صدا می‌شود. دوچرخه‌ها نه تنها در حالت توقف در ایجاد این مشکلات سهیم نیستند، بلکه نیاز به توقف کمتر هم دارند؛ زیرا می‌توانند از ترافیک عبور کرده و یا از مسیر دوچرخه‌سواری مشخص استفاده کنند.

37. از منابع کمتری استفاده کنید:
ابزار به کار رفته در ساخت دوچرخه‌ها دارای برخی نکات منفی زیست محیطی است، اما میزان آن در مقایسه‌ با اتومبیل بسیار کم است. محاسبه‌ی هزینه‌ها و تخریب باتری، صندلی‌های چرمی و مقدار زیادی از مواد صنعتی مورد نیاز برای کنار هم قرار‌ دادن یک ماشین در مقایسه با دوچرخه، بسیار بیشتر است.

38. باتری‌ها را پشت سر بگذارید:
همه‌ی اتومبیل‌ها و حتی وسایل نقلیه‌ی برقی سازگار با محیط‌ زیست از باتری‌های بزرگی استفاده می‌کنند که باید هر چند سال یک بار تعویض شوند. این باتری‌ها زباله‌های سمی تولید می‌کنند که دفع آن‌ها خطرناک است و نمی‌توان آن‌ها را بازیافت کرد. دوچرخه به هیچ باتری‌ای نیاز ندارد.

39. به حفظ‌ کردن درختان کمک کنید:
موادی که در همه‌ی لاستیک‌ها استفاده می‌شود به طور معمول از مزارع و جنگل‌هایی که این مواد به دست می‌آید ساخته شده‌اند ولی در مقابل لاستیک‌های ظریف دوچرخه که حجم ساخت کمتری نسبت به لاستیک‌های ماشین‌ دارد باعث می‌شود تا حجم عرضه و تقاضاها را کمتر کند تا مزارع و جنگل‌ها را نجات دهد.

4. آلودگی آب و‌ هوا را کاهش دهید:
روغن موتور، روغن مایع ترمز و ضد یخ از اتومبیل‌ها نشت می‌کند و به لطف تعداد اتومبیل‌های موجود در جاده‌ها به یک منبع اصلی و بزرگ آلودگی آب و‌ هوا تبدیل شده و حاوی انواع مواد سمی است. از طرف دیگر، دوچرخه به هیچ روغنی احتیاج ندارد؛ بنابراین دوچرخه‌سواری می‌تواند به تمیز نگه داشتن آب نوشیدنی از سموم کمک کند. کمک به کاهش آلودگی هوا از فواید مهم دوچرخه‌سواری برای شهر است.

41. نجات حیوانات:
تعداد حیواناتی که هر روز توسط اتومبیل‌ها کشته می‌شوند سرسام آور است؛ تخمین زده می‌شود که شمار آن‌ها در سراسر جهان ده‌ها میلیون باشد در‌ حالی که برخورد دوچرخه با حیوان تقریباً خیلی نادر است. سرعت کندتر دوچرخه باعث می‌شود که این برخورد بسیار قابل اجتناب باشد و خطر برخورد را هم برای انسان و هم برای حیوانات به حداقل برساند.

42. دوچرخه ارزان‌تر از اتومبیل است:
اگر به وسیله‌ای برای رفت و آمد نیاز دارید، از نقطه نظر صرفاً اقتصادی، انتخاب بین دوچرخه‌ی جدیدی که صد دلار قیمت دارد و اتومبیل جدیدی که چندین هزار دلار یا بیشتر هزینه دارد، کاری بی‌فایده است. حتی پس از صرف هزینه برای لوازم جانبی‌هایی که دوچرخه‌ی شما را قادر به حمل وسایل و سواری در هر شرایط آب و‌ هوایی می‌کند، شما سرمایه‌ی خود را با انتخاب یک دوچرخه‌ی خوب به جای یک اتومبیل ارزان پس‌انداز خواهید کرد. از فواید دوچرخه‌سواری استفاده از آن برای ترددها و در نتیجه کاهش هزینه‌ها است.

43. از دوچرخه‌های عمومی استفاده کنید:
اگر چه دوچرخه بسیار ارزان‌تر از اتومبیل است، اما قیمت خاص خود را دارد و همچنین هزینه‌های اضافی برای نگهداری و افزایش طول عمر را می‌طلبد. بسیاری از شهرها برنامه‌های اشتراک دوچرخه را ارائه می‌دهند که می‌توانید با هزینه‌ی کم ماهانه از آن‌ها استفاده کنید، به این صورت در حالی که بیشتر نیازهای حمل و‌ نقل خود را برآورده می‌کنید در هزینه‌های بیشتری نیز صرفه‌جویی می‌کنید.

44. صرفه‌جویی در مصرف گاز:
روزانه رانندگی 8 کیلومتری با اتومبیل برای رفتن به سر کار بیش از 100 گالن بنزین مصرف می‌کند، نیازی به گفتن نیست که این گاز اضافی برای راه‌اندازی مشاغل اطراف محله‌ی شما صرف می‌شود. در عوض استفاده از دوچرخه برای این مسیرها می‌تواند باعث صرفه‌جویی در یک تُن بنزین شود که به نوبه‌ی خود صدها تا هزاران دلار در سال صرفه‌جویی می‌کند؛ این مقدار برای جبران سرمایه‌گذاری در دوچرخه و لوازم جانبی آن فقط در مدت 5 ماه کافی است.

45. صرفه‌جویی در پارکینگ:
پارکینگ ماشین در بسیاری از مکان‌ها رایگان نیست از طرف دیگر، پارکینگ دوچرخه تقریباً همیشه رایگان است. حتی خرید یک قفل مطمئن دوچرخه نیز به مراتب هزینه‌ی کمتری نسبت به پرداخت هزینه‌ی پارکینگ در پی دارد.

46. بیمه‌ی خود را رها کنید:
بیمه‌ی اتومبیل می‌تواند سالانه میلیون‌ها تومان هزینه داشته باشد که در بسیاری از موارد بیش از هزینه‌ی یک دوچرخه‌ی جدید و عالی است. در حالی که دوچرخه‌سواری بیشتر و رانندگی کمتر ممکن است به شما اجازه دهد اتومبیل خود را به طور کامل رها کنید و با صرفه‌‌ی اقتصادی بیشتری در قرارداد بیمه در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند.

47. سریع‌تر بروید:
به قول معروف «وقت طلاست». در بسیاری از شهرها، با انتخاب دوچرخه‌سواری به جای رانندگی در صورت عدم ترافیک، می‌توانید سریع‌تر به مقصد برسید. دوچرخه‌سواری همچنین می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند؛ زیرا هنگام رسیدن به مقصد نیازی به گشتن به دنبال مکان پارک ندارید.

48. از مشاغل محلی پشتیبانی کنید:
بیایید این را بپذیریم؛ با دوچرخه شما به احتمال زیاد به همان اندازه که در ماشین هستید سریع سفر نمی‌کنید. اما این انگیزه‌ای است برای خرید از فروشگاه‌های محلی که پول شما را در جامعه‌ی محلی خود نگه می‌دارد و از مشاغل کوچک پشتیبانی می‌کند.

49. بیاموزید که مکانیک باشید:
حتی اگر عادت داشته باشید که دوچرخه‌ی خود را برای تعمیر به فروشگاه محلی ببرید، داشتن دوچرخه مهارت‌های مکانیکی ساده‌ای را به شما یاد می‌دهد. این مهارت‌ها می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند زیرا شما می‌توانید به جای تماس با یک متخصص گران قیمت، کارهای بیشتری را به تنهایی برطرف کنید.

50. هزینه‌های درمان خود را کاهش دهید:
دوچرخه‌سواری برای سلامت شما عالی است و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی و سرطان و همچنین بیماری‌های روزمره را کاهش می‌دهد. این امر به درد کیف پول شما می‌خورد و باعث می‌شود هزینه‌ی کمتری برای ویزیت پزشک بپردازید و می‌تواند هزینه‌‌ی بیمه نامه‌ی شما را کاهش دهد.


سایر مطالب مرتبطنظرات

    نظری یافت نشد. اولین نظر را شما ثبت کنید


ارسال نظر

نام و آدرس ایمیل شما در مرورگر ذخیره نمی‌گردد و ایمیل شما منتشر نخواهد شد.